گروه بندی کالا

گروه‌های کالایی 


چای، قند، شکر و سایر

انواع فرآورده‌های مربوط به چای، قند، شکر و دیگر محصولات مشابه در بسته‌بندی‌های مختلف (تولید و بسته‌بندی شده در داخل کشور یا وارداتی) در این گروه کالایی قرار می‌گیرند.

مواد و ملزومات دفع و کنترل آفات و بیماریها و کودها

به انواع مواد و تركيباتي كه به عنوان آفت‌كش و كود به كار برده مي‌شوند، اصطلاحاً مواد و ملزومات دفع و كنترل آفات و بيماري‌ها و كودها گفته شده و در اين جا شامل مواد دفع و كنترل آفات و بيماري‌ها و كودها مي‌باشد.

داروهای حیوانی و اقلام دامپزشکی

شامل کليه اشكال دارويي، تجهيزات، ملزومات، ابزارها و وسايل پزشكي و آزمايشگاهي به منظور تشخيص، پيشگيري، درمان و يا كاهش بيماري‌ها در حيوانات (چهارپايان، طيور، آبزيان و  غیره) مي‌شود.

مواد معدنی شیمیایی

به تركيباتي كه مواد اوليه آن به طور طبيعي در طبيعت به صورت‌هاي كاني سنگ معدن يا آزاد وجود دارند و منشاء پيدايش آن‌ها، فرآيندهاي رخ داده شده در زمين بوده و پس از جداسازي، تصفيه و انجام فرآيندهاي مخصوص، به كار برده مي‌شوند، اصطلاحاً مواد معدني و شيميايي گفته شده كه در اينجا شامل: عناصر، نمك‌ها، اسيدها و انيدريدهاي اسيد، بازها، اكسيدها و تركيبات نافلزي مي‌باشد.

تجهیزات و سیستم های صوتی و تصویری

كليه سيستم‌ها، تجهيزات و مجموعه‌هايي كه اساس عملكرد آنها مبتني بر مدارات الكترونيكي است و ورودي يا خروجي آنها اطلاعات با فرمت‌هاي صوتي و تصويري است، مشمول اين گروه‌بندي هستند. كليه انواع لوازم صوتي و تصويري، عكسبرداري و فيلمبرداري و تجهيزات جانبي آنها در اين گروه قرار دارند.

اثاثیه

به وسايل و اقلامي كه جهت مصارف عمومي، خانگي و اداري به كار گرفته مي‌شوند، اصطلاحاً اثاثيه گفته مي‌شود كه در

اينجا شامل لوازم حرارتي، برودتي، دستگاه‌ها و لوازم تميزكاري و شستشو، اشياء و لوازم تزييني، روشنايي وكفپوش‌ها، لوازم دوزندگي، بافندگي و گلدوزي، لوازم ويژه كودكان و وسايل خواب مي‌باشد.

خوراک حیوانات

انواع فراورده‌هايي كه به صورت طبيعي يا سنتزي آماده شده و به عنوان خوراك برطرف‌كننده نيازهاي غذايي حيوانات به كار گرفته مي‌شوند، اصطلاحاً خوراك حيوانات گفته شده و در اين جا شامل: خوراك مخصوص چهارپايان، خوراك مخصوص پرندگان و ماكيان، خوراك مخصوص آبزيان، خوراك مخصوص حيوانات خانگي، خوراك مخصوص خزندگان و خوراك مشترك حيوانات مي‌باشد.

غلات

غلات، گياهاني هستند تك لپه و داراي ساقه‌هاي بندبند كه در انتهاي ساقه، برگ‌هاي باريك، كشيده و خوشه دانه‌اي قرار دارد. غلات به دو گروه تقسيم مي‌شود: غلات مناطق سردسير و مناطق گرمسير. غلات مناطق سردسير شامل گندم، جو و يولاف و غلات مناطق گرمسير شامل برنج، ذرت، سورگوم و ارزن مي‌باشد. سطح زير كشت برخي از غلات در دنيا بيش از ساير گياهان زراعي مي‌باشد و براي تهيه نان و تغذيه اكثر مردم جهان و تغذيه حيوانات و پرندگان مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

مبلمان

به لوازم و اشيايي كه براي نشستن يا نگهداري ساير اقلام استفاده مي‌شود، اصطلاحاً مبلمان گفته مي‌شود كه در اينجا شامل:

نشيمن‌ها (شامل صندلي، نيمكت، سه پايه ،چهار پايه ، كاناپه و مبل)،

ميزها (كليه ميزها از قبيل غذاخوري، ميز تحرير، ميز تلويزيون، ميز رايانه و غيره در اين گروه قرار مي‌گيرند به استثناء ميزهاي كارگاهي، ميز اتو، ميز جراحي و ميز چرخ خياطي)،

نگهدارنده‌ها (شامل كمد، بوفه، فايل، دراور، كتابخانه، جالباسي و ويترين)،

چند منظوره‌ها (مثل ميز و صندلي تحرير كه هم شامل ميز تحرير مي‌شود و هم صندلي و به صورت يك كالا عرضه مي‌شود)،

ست مبلمان و متعلقات و ملزومات مبلمان مي‌باشد. 

مواد آلي و پتروشيمي

به مواد و تركيباتي كه از پالايش نفت خام به صورت مستقيم يا غير مستقيم استخراج مي‌شوند و در بدن موجودات زنده يافت مي‌شوند، اصطلاحاً مواد آلي و پتروشيمي گفته شده كه در اين جا شامل مشتقات مستقيم نفت، تركيبات هيدروكربني ساده، تركيبات هيدروكربني با اتم الكترونگاتيو، تركيبات هيدروكربني كربونيل دار، پليمرها و رزين ها، تركيبات آلي- معدني، كربوهيدرات‌ها و زيست مولكول‌ها مي‌باشد.

ادویه جات

ادويه را بخشي از يك گياه معطر تعريف مي‌كنند كه با كاهش آب در ميوه، بذر، گل و برگ، ريزوم و ريشه و پوست تنه خشك شده و بصورت كامل و يا خرد يا پودر شده براي عطر و رنگ بخشيدن به غذا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. هر چند مقدار ادويه‌اي كه در هر وعده با غذا مصرف مي‌كنيم كم است، ولي ادويه‌جات، تنوع طعم و رنگ فوق العاده‌اي به غذاها مي‌دهند و اثرگذاري آنها بر غذا بسيار زياد است. ادويه‌جات در اينجا شامل ادويه حاصل از ميوه، ادويه حاصل از بذر، ادويه حاصل از گل و برگ، ادويه حاصل از ريزوم و ريشه و ادويه حاصل از پوست تنه مي‌باشد.

اقلام آرایشی و بهداشتی

به كالاها و اقلامي كه در راستاي تأمين بهداشت مورد استفاده قرار مي‌گيرند، كالاهاي بهداشتي گفته مي‌شود. بهداشت در اينجا شامل شوينده‌ها و مواد ويژه نظافت، بهداشت عمومي، بهداشت حرفه‌اي و بهداشت رواني مي‌باشد.

اقلام دارويي، پزشكي و دندانپزشكي

اقلام دارويي؛ مواد اوليه و فراورده‌هاي نهايي با منشأ شيميايي يا گياهي را كه جهت درمان، پيشگيري و تشخيص بيماري‌ها در انسان بكار مي‌روند را شامل مي‌شود. اقلام پزشكي؛ تجهيزات، ملزومات، ابزارها و تأسيسات پزشكي كه به منظور تشخيص، پايش، پيشگيري، درمان و يا كاهش بيماري‌ها در انسان بكار مي‌روند را شامل مي‌شود. اقلام دندانپزشكي؛ تجهيزات، متعلقات، ملزومات، ملحقات و مواد را كه در علم دندانپزشكي براي زيبايي، درمان، ترميم، تشخيص و يا پيشگيري بيماري‌هاي دنداني انسان بكار مي‌روند را شامل مي‌شود.

تجهيزات رايانه

كليه سيستم‌ها و تجهيزات و مجموعه‌هايي كه اساس آنها مبتني بر دريافت، پردازش، حفظ و نگهداري داده‌ها در فرمت‌هاي مختلف و توسط ابزارهاي گوناگون است مشمول اين گروه‌بندي هستند. دسته ابزارهايي كه وظيفه دريافت اطلاعات پردازش شده را دارند مشمول اين گروه نيستند مانند كليه كامپيوترها و تجهيزات كامپيوتري، تجهيزات پردازش، ورودي‌ها و خروجي‌ها، تجهيزات شبكه‌هاي رايانه‌اي و ذخيره‌سازها و ذخيره‌خوان‌ها و همچنين ملحقات و متعلقات اين سيستم‌ها در اين سرگروه قرار دارند. سيستم كامپيوتري و مجموعه‌اي از سخت افزار و نرم افزار است كه سه عمل زير را انجام مي دهد: 1- دريافت اطلاعات ورودي ساختار يافته 2- پردازش اطلاعات ورودي براساس قواعد تعيين شده 3ارائه نتايج حاصله به صورت خروجي. سيستم‌هاي فوق شامل واحد اصلي و دستگاههاي ورودي و خروجي و ذخيره‌ساز مي‌باشند. قابل ذكر  است كه كامپيوترهاي خاص مانند كامپيوترهاي كنترلي و ميكروكامپيوترهاي يك پارچه و چند پارچه در اين گروه طبقه‌بندي مي‌شوند.

تجهيزات و سيستم هاي ارتباطي

كليه سيستمها و تجهيزات و مجموعه هايي كه مبادله و انتقال اطلاعات در فرمتهاي صوتي - تصويري و مانند آن را از طريق با سيم يا بي سيم در هوا، زمين و دريا با استفاده از هر تكنيك انتقالي انجام ميدهند مشمول اين گروهند. مشمولين اين گروه داده را از يك گروه گرفته به گروه بعدي تحويل ميدهند همچنين پايانه هاي مخابراتي، تجهيزات و سيستمهاي شبكه هاي مخابراتي، سيستمهاي ماهواره اي و ملحقات و متعلقاتشان در اين گروه قرار ميگيرند.

مواد كاني و فلزات اساسي

مواد كاني و فلزات اساسي به موادي كه از معادن و ساير سفره هاي زميني و زيرزميني يا دريايي استحصال شده و مستقيما به مصرف مي رسند يا به منظور خالص سازي و به دست آوردن مواد با ارزش و مورد مصرف مورد فرآوري قرار مي گيرند و نيز فلزات جدول تناوبي به صرت اوليه و يا خالص سازي شده باشند گفته مي شود. در اينجا شامل فلزات اساسي و آلياژهاي فلزات و نيز مواد كاني مي شوند.

ابزار اندازه گيري و كنترل

به ابزارآلاتي كه براي اندازه گيري كميت هاي مختلف و كنترل ابعاد قطعات به كار برده ميشوند اصطلاحا ابزار اندازه گيري و كنترل گفته شده كه در اينجا شامل ابزار اندازه گيري و ابزار كنترل ميباشد.

تاسيسات

به انواعي از تجهيزات ، قطعات و ابزارهاي مورد استفاده به منظور انجام انواعي از فعاليت ها مانند تجهيزات مولد سرما و گرما ، تجهيزات انتقال و توزيع و تجهيزات تبادل حرارت اصطلاحا تاسيسات گفته مي‌شود.

تجهيزات و سيستم هاي توليد - تبديل و انتقال انرژي و ديتا

كليه تجهيزات و مجموعه هاي توليد نگهداري تبديل و توزيع انرژي الكتريكي و همچنين سيستمهاي مربوط به انتقال سيگنال مانند انواع سيمها، كابلها، فيبر هاي نوري موجبرها همچنين مبدلهاي جريان و فركانس، اتصالات سيستمهاي توزيع و كانالهاي توزيع و اتصالات كانالها در اين گروه قرار دارند. تجهيزات مربوط به حفاظت كنترل، فرمان منابع تغذيه ترانسفورماتورهاي برق، الكتروموتورهاي عمومي مورد استفاده در صنعت در اين گروه قرار دارند. همچنين تجهيزات اندازه‌گيري تابلويي مربوط به جريان الكتريسيته در اين بخش قرار دارد. دستگاههايي كه وظيفه تامين انرژي الكتريكي مصرفي سيستمها و كنترل و حفاظت آنها را به عهده دارند و مشخصه هاي اصلي آنها ولتاژ و جريان و فركانس مي‌باشد در اين گروه هستند. همچنين منابع تغذيه و باتريها و شارژرها و UPSها در اين گروه قرار مي‌گيرند.

تجهيزات نصب، تعمير، برنامه‌ريز و نگهداري و مواد مصرفي

تجهيزات لازم جهت نصب، تعمير و نگهداري سيستمهاي الكترونيكي و الكتريكي در اين گروه قرار مي‌گيرند. كليه مواد مصرفي و اقلام مصرفي كه در حين عمليات اجرا و بهره‌برداري در سيستمها و تجهيزات الكتريكي و الكترونيكي و مخابراتي مورد مصرف قرار مي‌گيرند در اين گروه قرار دارند.

منسوجات، پوشاك، كيف و كفش

منسوجات، پوشاك، كيف و كفش به وسايلي به منظور استفاده براي افراد به همراه متعلقات آنها گفته مي‌شوند كه از كاربردهاي اين وسايل مي‌توان به استفاده از آنها به عنوان پوششي براي افراد مانند لباس‌ها، پوششي براي وسايل ديگر مانند كاورها و استفاده به عنوان محفظه‌هايي قابل حمل براي جابجايي وسايل مانند كيف‌ها و چمدان‌ها اشاره كرد.

 

Powered by Froala Editor